PLAN WYDARZENIA

„POLSKA – SKRZYDŁA CHWAŁY. Razem chronimy Rodzinę”

[podane godziny są orientacyjne, organizator nie odpowiada za przebieg bitew 😉]

 

Miejsce wydarzenia: Zespół pałacowo-parkowy w Chrzęsnem,

współrzędne GPS: 52.433974,21.4763896,1

 

1 czerwca 2019 r. (sobota) w godz. 12.00 – 19.00

2 czerwca 2019 r. (niedziela) w godz. 11.00 – 16.00

Msza Święta polowa – 2 czerwca 2019 r. (niedziela) w godz. 10.00

 

SOBOTA          1 czerwca 2019 r.  –  Dzień Dziecka

12.00 – Uroczyste otwarcie. Salwa armatnia i prezentacja grup rekonstrukcji historycznej. Otwarcie obozu rycerskiego.

12.30 – Zawody wojskowych formacji konnych: Rajtarzy, Husaria, Pancerni, Tatarzy

14.00 – Przedstawienie teatralne. pt. „Śluby Lwowskie Króla Jana II Kazimierza”.

14.30 – Egzercerunki Muszkieterów, Hajdunków, Pikinierów, Rajtarów, Pancernych i Husarii.

15.45 – Pokaz wyszkolenia uczniów I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie.

16.00 – „Bitwa pod Warką” – inscenizacja zwycięstwa Husarii w bitwie pod Warką w 1656 roku. Szarża Husarii.

17.30 – Pokaz łucznictwa konnego.

18.45 – Pokaz tańców dawnych.

19.15 –  Przemarsz grup rekonstrukcyjnych na zakończenie pierwszego dnia.

 

NIEDZIELA    2 czerwca 2019 r.

10.00 – Polowa Msza Święta

11.00 – Uroczyste otwarcie drugiego dnia wydarzenia „Polska – Skrzydła Chwały”.

11.30 – Turniej Husarski Polskiej Ligi Husarskiej.

12.45 – Pokaz wyszkolenia uczniów I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie.

14.15 – Przedstawienie teatralne  pt. „Śluby Lwowskie Króla Jana II Kazimierza”.

14.30 – Egzercerunki Muszkieterów, Hajdunków, Pikinierów, Rajtarów, Pancernych i Husarii.

15.00 – „Bitwa pod Warką” – inscenizacja zwycięstwa Husarii w bitwie pod Warką w 1656 roku. Szarża Husarii.

16.00 –  Uroczyste zakończenie – wręczenie Pucharu Starosty Wołomińskiego i parada grup rekonstrukcji historycznej.

 

W GODZINACH OTWARCIA DOSTĘPNE BĘDĄ:

  • Strefa rodzinna – Teatrzyk interaktywny „Przez Dziurkę od Klucza”; Gry, zabawy, animacje dla całych rodzin; Zjeżdżalnie dmuchane dla dzieci; Strzelanie z łuku; Szkoła sztuki walki mieczem długim; Nauka fechtunku. Pokazy i warsztaty szermierki prowadzone przez grupę ARMA i SZAMPIERZ ; Tatostrefa;
  • Obozowiska rekonstruktorów – gdzie będzie można podpatrzeć jak wyglądało życie obozowe, sprawdzić wyposażenie oraz żołnierski ekwipunek;
  • Ryneczek rzemieślników – gdzie będzie można oglądać, dotykać wyroby, zapytywać o metody wykonywania oraz spróbować swoich umiejętności; Stoiska i kramy rzemiosł dawnych: kowal, szklarz, tkacz, skryba, hafty dla szlachty, powroźnik, koronczarka, wyrób naczyń drewnianych.

 

Uczestniczące wojskowe grupy rekonstrukcji historycznej: Nadworna Chorągiew Dragońska imci Pana Zygmunta z Pleszowic Fredra Kasztelana Sanockiego Starosty Krośnieńskiego, Zaciężna Rota Piechoty Polskiej, Stajnia Buńczuk, Polish Hajduking Team, CywilBand Regiment, Towarzystwo Szabli i Miecza, Kiemlicze i Kompania, Stowarzyszenie Zamojskie Bractwo Rycerskie, Poczet Mikołaja Bieganowskiego, Xiążęca Drużyna, Smocza Kompania, Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej, Swawolna Jednostka Wspierająca św. Jerzy, Projekt Chłop, Komputowa Chorągiew Stefana Czarnieckiego, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Braci Rycerskiej Malleus Maleficarum, Podlaska Chorągiew Husarska, Chorągiew Rycerstwa Ziemi Radomskiej, Chorągiew Starosty Radomskiego Mikołaja Gniewosza, Chorągiew Husarska Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Chorągiew Hetmana Wielkiego Tadeusza Antoniego Pagińskiego, Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, Chorągiew Husarska Województwa Pomorskiego, Wolna Kompania Sarmacka, Polish Regiment, Strzelców Rota Wojewody Sieradzkiego Wierzbowskiego, Kram historyczny „Hafty dla Szlachty”, Wataha Jarzębiaka, Regiment Króla Jegomości, Regiment Królewicza Jana Kazimierza, Sarmacki Poczet Jastrzębca, Projekt Rotella, Kompanija Oleśnickich Waszmościów, Korpus Artylerii Zamku Tenczyn, Projekt Wisłoujście – Załoga i mieszkańcy Wisłoujścia, Kompania Kaperska, Stowarzyszenie rekonstrukcji historycznych pułk Czarnieckiego, Czerń Kozacza, Grupa konna Dexstrarius, AMM Archery.

Goście specjalni: Kamieniecko Podolskie Towarzystwo Wojskowo Historyczne z Ukrainy i Klub Wojskowo-Historyczny „Gazdava” z Białorusi.

Rzemieślnicze grupy rekonstrukcji: Kowal – Pracownia Płatnerska Tomala, Archeoconcept – stoiska tekstylne i kuchenne, Filcowanie – Monika Przeorska, Przędzenie nici – Marika Grzelak, Dmuchanie szkła – Marek Jargiło Glas Studio, Projekt chłop.

Organizatorem tego wydarzenia jest Fundacja Skrzydła Chwały, we współpracy ze Starostą Powiatu Wołomińskiego, Zarządcą Pałacu w Chrzęsnem, Drużyną Xsiążęcą,  Instytutem im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego, Związkiem Dużych Rodzin 3+, Inicjatywą Tato.net oraz Fundacją Mamy i Taty.

 

Wydarzenie odbędzie się pod patronatem Ministra Obrony Narodowej.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP Historia, w Sieci Historii, Dzieje.pl, Historykon.pl,  Tygodnik Katolicki Niedziela, Radio Warszawa, „KURIER W (…). Tygodnik regionalny”, Radio Fama, wwl24.pl.

 

Realizacja projektu jest możliwa dzięki wsparciu Partnerów, a są nimi: Fundacja PZU, Fundacja PKO BP, Gaz-System S.A., Lotto, PKN Orlen S.A., Fundacja BGK.

Zapraszamy: https://youtu.be/nAAsahlqcz4